Mokslo šaknys karčios - vaisiai saldūs

Mokslas

Pratybų sąsiuviniai mokyklose nereikalingi?

Pratybų sąsiuviniai mokyklose nereikalingi?

15 metų atgal niekas tokio klausimo net nebūtų uždavęs. Tuo metu mokykloje pratybų sąsiuviniai buvo privalomi beveik kiekvienoje pamokoje. Tai buvo viena iš geriausių ir patikimiausių priemonių skirta  teorines žinias pritaikyti praktikoje.

Tuo metu pratybų sąsiuviniai buvo ne pati pigiausia prekė mokykloje. Dauguma vaikų tėvų sumokėdavo pusės mėnesio algos, kiti skolindavosi iš draugų, pažįstamų, o dar kiti imdavo paskolas ar greituosius kreditus. Vaiko išleidimas į mokyklą pats iš savęs nėra pigus, o ką jau kalbėti apie būtiniausius mokslo įrankius, kuprines, sąsiuvinius, pratybas, rašiklius ir kt. Užsienyje populiarėja tendencija atsisakyti įprastų mokymosi būdų ir pereiti prie technologijų, bet ar tai tinkamas sprendimas?

Planšetiniai kompiuteriai – mokslo ateitis?

Planšetiniai kompiuteriai mokyklose

Vakarų Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose vis rečiau sutiktumėte standartines klases su knygomis ir pratybų sąsiuviniais ant moksleivių stalų. Mokslas tobulėja, todėl stengiamasi sudaryti nišą vaikams informaciją pasisavinti lengvesniu, labiau suprantamu būdu nei buvo iki šiol. Moksliškai buvo įrodyta, kad jaunoms vaikų smegenims lengviausiai informacija įsisavinti yra tada, kai ji yra pateikta itin aiškiai, suprantamai, o visų svarbiausia – mėgstamu būdu. Atkreipkite dėmesį, dauguma 21 a. gimusių vaikų puikiai moka anglų kalbą nors jiems dar nėra 15 metų, o kartais ir 10 metų. Taip yra dėl to, kad vaikai praleidžia daug laiko žiūrėdami įvairius animacinius filmus anglų kalba ir net patys to nesuvokdami ją įsisavina geriau nei 90 proc. reguliariai studijuojančių žmonių. Žmogaus smegenys yra imlios naujiems iššūkiams ir dalykams kai jie yra perteikiami mėgstamu būdu.

Jeigu esate vaikų tėtis arba mama atkreipkite dėmesį kiek laiko vaikai praleidžia prie kompiuterių, planšetinių kompiuterių žaisdami žaidimus ar tiesiog naršydami internete. Tai yra jų pagrindinė veikla po pamokų, neskaitant būrelių ar kitų papildomų užsiėmimų. Įsivaizduokite jog klasėje vaikas taip pat turi galimybę naudotis planšetiniu kompiuteriu, tačiau ne žaidimams, o edukaciniais tikslais. Paprastas pavyzdys, norite vaiką išmokinti istorijos – duokite jam istorinį žaidimą, kuriame būtų iliustracijos, atsakymų variantai ar kitos panašios kokybės ir reikšmės medija. Po mėnesio laiko šio vaiko rezultatus, tos pačios medžiagos, sulyginkite su standartinio mokinio rezultatais. Nustebsite, vaiko, kuris mokėsi pasitelkdamas standartines mokymosi medžiagas rezultatai bus prastesni apie 25-30 procentų nei to vaiko, kuris mokėsi remdamasis naujomis technologijomis. Po šių rezultatų nebelieka ir klausimų ar vis dar reikalingi pratybų sąsiuviniai mokyklose?

Kodėl mokyklos vengia įdiegti planšetinių kompiuterių mokymosi metodiką?

Pagrindinė priežastis – labai didelės investicijos. Šią mokymosi metodiką, pagrinde, gali leisti tik privačios mokslo įstaigos. Nepamirškite ir tai, kad reikalinga įdiegti ir apsaugos sistemą, nes realu, kad moksleivis gavęs planšetinį kompiuterį ir neribojama laisvę jame gali užsiimti niekuo nesusijusia veikla su mokslu: pradėti žaisti žaidimus, naršyti internete, žiūrėti mėgstamus vaizdo klipus, o gal net užsiimti azartiniais lošimais – pradėti žaisti pokerį su bendraklasiais. Viskas gerai, kol tai vyksta ne iš pinigų ir savo malonumui, bet vienas žingsnis ir realu, kad tėvų sąskaitos gali pradėti tuštėti.

Apsauga yra privaloma, tačiau reikia naudoti ir atitinkamus svertus, kurie pasvertų kurias prieigas reikia uždrausti, o kurias palikti. Juk pradėjus viską drausti nebeliks noro ir naudotis planšetiniu kompiuteriu.

Apibendrinant, tai yra mokslo ir tobulėjimo ateitis. Tačiau kol kas tai yra per brangu ir rizikinga bent jau daugumoje Lietuvos vidurinių mokyklų ir gimnazijų.